100 -lecie Szkoły Podstawowej

4 października 2013 r. w naszej szkole obchodziliśmy święto. Był to dzień wolny od zajęć lekcyjnych, ale od rana uczestniczyliśmy w uroczystościach związanych z jubileuszem 100-lecia Szkoły Podstawowej nr 5 oraz nadaniem imienia Gimnazjum nr 13.

O  9.30 pani dyrektor Wiesława Ciszek wraz z uczniem kl. VI b Danielem Tomalą zasadzili w szkolnym ogrodzie „Dąb Stulecia”. Uczniowie wysłuchali krótkiego programu artystycznego, z którego dowiedzieli się o znaczeniu dębu w ludowych wierzeniach i legendach. Następnie wszyscy udali się do kościoła pw. Świętego Krzyża, gdzie została odprawiona uroczysta Msza Święta w intencji uczniów i pracowników szkoły. Eucharystii przewodniczył ksiądz biskup Marian Florczyk, który wygłosił homilię. Zwrócił w niej uwagę na potrzebę wzorców do naśladowania dla współczesnej młodzieży  i stwierdził, że major Henryk Dobrzański był człowiekiem honoru, który będzie godnym patronem Gimnazjum nr 13. W dalszej części nastąpiło poświęcenie  sztandaru   ufundowanego przez rodziców i  przekazanie pani Dyrektor, a następnie uczniom. W czasie eucharystii modlono się również w intencji Szkoły Podstawowej nr 5 z okazji setnej rocznicy jej powstania. Po zakończeniu Mszy Świętej ksiądz biskup, zaproszeni goście oraz dyrekcja szkoły, pracownicy i młodzież udali się do Gimnazjum nr 13 przy ul.Górniczej, gdzie odbyła się dalsza część uroczystości – odsłonięto i poświęcono tablicę pamiątkową, a następnie wszyscy zgromadzili się w sali gimnastycznej, gdzie nastąpiła część oficjalna. Zebranych powitała p. dyrektor Wiesława Ciszek. Głos zabierali również zaproszeni goście, wśród których na pewno w pamięci uczestników zapisał się senator RP pan Krzysztof Słoń, absolwent tej szkoły, który wspominał swoje uczniowskie przeżycia i bez pomyłki wygłosił z pamięci hymn szkoły sprzed lat.  Na zakończenie uczniowie  zaprezentowali program artystyczny poświęcony patronowi szkoły – majorowi Henrykowi Dobrzańskiemu. W roli Hubala wystąpił uczeń klasy II a Jakub Gierczak. Uczniów przygotowały panie Anna Trzmielewska, Krystyna Majchrzak oraz Bata Kundera-Sobczyk.

Po uroczystości gości zaproszono do obejrzenia okolicznościowych wystaw, zwiedzenia szkoły, a następnie na poczęstunek ufundowany i przygotowany przez rodziców uczniów oraz przyjaciół szkoły.