Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka z UNICEF 2024

Już po raz czwarty dołączyliśmy do Projektu „Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka” z UNICEF, którego celem jest przekazanie wiedzy oraz kształtowanie świadomości uczniów na temat znaczenia praw dziecka, przybliżenie zagadnień związanych z tym tematem oraz włączenie placówki w obchody rocznicy uchwalenia Konwencji o prawach dziecka.

Realizacja projektu w tym roku rozpoczęła się od pojawienia się w szkole koloru niebieskiego. 20 listopada przedszkolaki, uczniowie i pracownicy placówki przyszli ubrani na niebiesko, jako symbol solidarności ze wszystkimi dziećmi na świecie, pamiętając że Prawa Dziecka to Nasza Sprawa. Warto je znać, rozumieć i świadomie z nich korzystać.

Następnie w ciągu kolejnych dni we wszystkich klasach odbywały się różnorodne zajęcia z wykorzystaniem m. in. udostępnionych przez UNICEF materiałów edukacyjnych.

Oto co robiliśmy:

Klasa 1a ten dzień rozpoczęła od obejrzenia filmu edukacyjnego "Co to są Prawa Dziecka?". Po zapoznaniu się z tematyką, wysłuchaniu listów ,,Twoje prawa"- Dominik odpowiada na listy, wg. Konwencji o Prawach Dziecka, wspólnie stworzyli "Balon Naszych Praw". W klasie Ib omówiliśmy prawa dziecka korzystając z informacji zawartych w Konwencji Praw Dziecka. Następnie uczniowie pokolorowali rysunki przedstawiające prawa dziecka. Uczniowie klas drugich wysłuchali opowiadania ,,Prawa Dziecka” Agaty Widzowskiej, dowiedzieli się, jak nazywa się międzynarodowy dokument, w którym spisano prawa dziecka oraz jaką rolę pełni Rzecznik Praw Dziecka. Następnie wykonali plakat związany z Międzynarodowym Dniem Praw Dziecka. W klasie 3b i 3a odbyły się zajęcia na temat "Czym są prawa dziecka, jak je rozumiemy" oraz zajęcia plastyczne, na których dzieci kolorowały obrazki przedstawiające prawa dziecka. Klasy czwarte wspólnie śpiewały piosenkę pt. "Piosenka o prawach dziecka" Mała Orkiestra Dni Naszych oraz ułożyły napis UNICEF na sali gimnastycznej z własnych ciał. Uczniowie klasy 5a przygotowali gazetkę ścienną dotyczącą praw dziecka. Na zajęciach z wychowawcą omówili poszczególne prawa, podając zarówno przykłady ich przestrzegania, jak i łamania. W klasie 5b wychowawca przekazał uczniom podstawowe informacje o prawach dziecka, szczególnie tych dotyczących równości i przeciwdziałaniu dyskryminacji. Dzieci poznały czym jest Konwencja o prawach dziecka i jak jej zapisy odnoszą się do ich codziennego życia. Uczniowie klas VI uczestniczyli w lekcji wychowawczej: Dzieckiem być... - Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka. Na początku obejrzeli krótki filmik ukazujący zadania i misję organizacji UNICEF. Następnie zapoznali się z ulotką dotyczącą poszczególnych praw dziecka zawartych w Konwencji o Prawach Dziecka, która wywołała wiele ciekawych dyskusji i skłoniła uczniów do przemyśleń. Lekcję oraz zdobytą wiedzę podsumował quiz na platformie kahoot.com.

W 7b przeprowadzone zostały zajęcia "Prawa dziecka - czym są i jak je rozumieć?" w oparciu o dostępne materiały. Uczniowie klasy 7a na godzinie z wychowawcą przypomnieli najważniejsze prawa dziecka, a potem wykonali quiz Kahoot - "Zostań ekspertem w zakresie praw dziecka". Klasy 8 realizowały temat "Partycypacja praw dzieci i młodzieży". Omówili znaczenie tego pojęcia, powiedzieli, jak dorośli partycypują prawa dzieci i młodzieży: formy, sposoby. Uczniowie wypowiadali się na temat przestrzegania praw dziecka przez dorosłych w ich najbliższym otoczeniu. Następnie ósmoklasiści wybrali dla nich najbardziej znaczące prawa i przygotowali je w formie plakatu. W bibliotece szkolonej przy ul. Wróbla została przygotowana wystawka w której znajdują się książki o tematyce praw dziecka. Są one napisane językiem przystępnym dla uczniów klas 2-4. Poza tym w bibliotece odbywały się zajęcia, dla chętnych, dotyczące Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka. Uczniowie mogli obejrzeć przygotowaną prezentację, wykonać plakat oraz otrzymać odpowiedzi na zadawane pytania dotyczące ich praw.


 

W tym roku mija 35 lat od uchwalenia Konwencji o prawach dziecka. To radosny dzień, ale z poważnym przesłaniem, bo prawa dziecka są ważne dla Nas wszystkich. 

 

Katarzyna Trela-Źródłowska