Apel klasy IIa

Szkoła realizuje priorytety Ministra Edukacji Narodowej i Kuratora Oświaty. W roku szkolnym 2016/2017 jednym z nich jest „Wychowanie do wartości; Kształtowanie postaw”. Wychodząc naprzeciw tym potrzebom, klasa IIa zorganizowała w dniu 28.IV.2017 r. na sali gimnastycznej apel nawiązujący do tego zagadnienia.

ZSO nr 28 zgodnie z zapisami Podstawy Programowej przywiązuje bardzo dużą wagę do wychowania, a w szczególności do kształtowania właściwych postaw uczniów. Nauczyciele uczą dzieci uczciwości, kultury osobistej, odpowiedzialności, szacunku dla innych.

Bardzo ważne jest kształtowanie postawy obywatelskiej, postawy poszanowania tradycji i kultury własnego narodu, a także postawy poszanowania kultury i tradycji innych krajów. Powyższe treści zrealizowane były podczas apelu w trzech odsłonach.

I. W części pierwszej uczniowie obejrzeli prezentację multimedialną pt. „Polak Mały”, o polskich symbolach narodowych – przygotowana przez Instytut Pamięci Narodowej w TV Kraków. Następnie wysłuchali wierszy patriotycznych o Polsce, barwach ojczystych i domu rodzinnym. Część pierwszą zakończyła internetowa „Niezwykła lekcja rytmiki”, pt. „Jestem Polakiem”. Była to swoista podróż po Polsce, jej najważniejszych miastach, połączona z prezentacją flagi narodowej z okazji 2 Maja – Dnia Flagi Rzeczpospolitej Polskiej.

II. W części drugiej dzieci recytowały wiersze o dobrym wychowaniu. Wygłaszały z pamięci dialogi na temat magicznych słów. Deklamowały treści o pomocy starszym, zgodnym współdziałaniu i współpracy oraz pomocy koleżeńskiej i sąsiedzkiej. Ważnym aspektem były wiersze o ochronie przyrody i zwierząt oraz używaniu zwrotów grzecznościowych. Uczniowie pokazali jak zachowywać się w stosunku do dorosłych i rówieśników. Przekazali potrzebę utrzymywania dobrych relacji z otoczeniem.

  1. W części trzeciej uczniowie zademonstrowali sylwetki dzieci z różnych kontynentów świata. Poprzez wiersze i scenki wyrazili swoją solidarność z rówieśnikami w trosce o pokój i radość dziecięcych lat. To wezwanie rzucone w świat wyrażone zostało również poprzez międzynarodową piosenkę „Zostań moją przyjaciółką” oraz projekcję prezentacji „Kolorowe dzieci”. Uczniowie opowiedzieli o życiu Eskimosa, Indianina, Japonki, Murzynka. Była to ciekawa podróż i opowieść o małych przyjaciołach w różnych zamieszkałych krajach. Treści wprowadzały problematykę tolerancji wobec osób innej narodowości i tradycji kulturowej.

Celem apelu była realizacja celu kształcenia ogólnego w szkole podstawowej, tj. kształtowanie u uczniów postaw warunkujących sprawne i odpowiedzialne funkcjonowanie we współczesnym świecie. Ważnym zadaniem jest również przygotowanie uczniów do życia w społeczeństwie informacyjnym.

Podczas apelu stworzone były warunki do wykorzystywania informacji z edukacji medialnej w postaci różnych prezentacji. Te elementy służyły wychowaniu uczniów do właściwego odbioru i wykorzystywaniu informacji z mediów oraz szeroko pojętej we współczesnej szkole technologii informatyczno-komunikacyjnej.

D. Walkiewicz,K. Trela-Źródłowska