Tydzień Kultury Języka w klasie II a, II c, II d

W dniach 13-18 marca 2017 r. organizowany był w województwie świętokrzyskim XXV Jubileuszowy Tydzień Kultury Języka. Celem tego przedsięwzięcia jest budowanie świadomości dotyczącej roli języka ojczystego w życiu.

Szkoła stworzyła uczniom możliwość aktywnego uczestnictwa w propozycjach różnorodnych form, proponowanych przez instytucje związane z edukacją. W dniu 16 marca 2017 r. klasy II a, II c, II d wybrał się do Teatru Lalki i Aktora „Kubuś”. Tu obejrzały przedstawienie pt. „Biały klaun” i wzięły udział w warsztatach o kulturze języka oraz w zabawach językowych, grach, konkursach i zagadkach. „Biały klaun” – to historia małego chłopca, który nie rozróżnia kolorów. Wstydzi się tego, że widzi świat inaczej niż wszyscy. Marzy o tym, by odbierać i widzieć otoczenie tak jak inni. Chce         w przyszłości zostać cyrkowym klaunem, tak jak jego rodzice. Spektakl uczy tolerancji i zrozumienia dla zachowujących się i wyglądających inaczej.

Po przedstawieniu uczniowie uczestniczyli w warsztatach, szukając odpowiedzi na pytanie – „czym właściwie jest kultura języka?”. Poprzez konkursy pięknego czytania, gry i zagadki dzieci dowiedziały się, że kultura języka to przede wszystkim mówienie zgodne z intencją, dobieranie właściwych słów. To także język poprawny, elegancki i taki, który może być wzorem dla innych.

                               Całość propozycji Teatru Lalki i Aktora „Kubuś” wpisuje się w realizację wymagań ujętych w podstawie programowej oraz w priorytetach MEN. Wskazaniem tych dokumentów jest upowszechnianie czytelnictwa, rozwijanie kompetencji czytelniczych wśród dzieci. Dzięki uczestnictwu w tej imprezie kulturalnej uczniowie mieli możliwość współtworzyć program Tygodnia Kultury Języka i przyczynić się do popularyzowania tej szlachetnej idei.

D. Walkiewicz, A. Smal, K. Barańska