Uczniowie klas I – III poprzez ciekawe eksperymenty i doświadczenia przenieśli się w dniach 15-17..2017 r. do świata dźwięków. W tych dniach w szkole odbyły się warsztaty „Fizyka dla Smyka”. Dzieci dowiedziały się, jakie są źródła i odbiorniki dźwięków. Uczestnicząc w scenkach dramowych zobaczyły i doświadczyły, jak powietrze przenosi dźwięk.
W czasie warsztatów zrealizowane były następujące eksperymenty, wykorzystujące wiedzę z fizyki i chemii:
1. Ćwiczenie z plastikowymi rurkami – dzieci badały od czego zależy uzyskanie dźwięku.
2. Eksperyment z balonem i nakrętką – uczniowie eksperymentowali, jak nakrętka potrafi wprowadzić w ruch powietrze i jakie wywołać dźwięki.
3. Zadanie z podgrzewaną rurką – dzieci szukały odpowiedzi na pytanie – „czy dźwięk smakuje?” i „dlaczego rurka śpiewa”?
4. Doświadczenie z aluminiowym drutem zaznajomiło uczniów ze zjawiskiem rezonansu i zasadami działania huśtawki.
5. Grające pudełko rezonansowe wyposażyło dzieci w wiedzę dotyczącą zasad działania strun, które są podstawą funkcjonowania instrumentów perkusyjnych.
6. Odpowiedzi na pytanie - „po jakim czasie od zobaczenia pioruna jest go słychać?”, dzieci uzyskały dzięki zabawie z pudełkiem rezonansowym.
7. Eksperyment z metalową miską wody pokazał, jak fale dźwiękowe wchodzą do wody i z niej uciekają do góry w postaci zimnego prysznica.
8. Najgłośniejszy gwizdek świata przekazał informacje o tym, że zwierzęta słyszą inaczej.
Oprócz pozytywnych i miłych wrażeń, warsztaty były źródłem wyposażającym uczniów w ciekawą i przydatną wiedzę. Dzieci poznały sposoby pomiaru siły dźwięków, pojęcie decybeli i szkodliwość hałasu. Zrozumiały zasady działania telefonu komórkowego za pomocą fal radiowych. Przybliżyły sobie zjawisko echolokacji występujące u nietoperzy. Nauczyły się sposobów wzywania pomocy zimą i latem.
Warsztaty „Fizyka dla Smyka” były przedsięwzięciem bardzo ciekawym dla uczniów. Dzieci uczyły się poprzez zabawę, doświadczanie i eksperymentowanie. Tak realizowane cele są spójne z zasadami nauczania, potrzebami szkoły i wyzwaniami współczesnej edukacji.
D. Walkiewicz, K. Trela-Źródłowska