Klasy 0-III w Centrum Nauki

Co roku Minister Edukacji Narodowej ogłasza podstawowe kierunki realizacji polityki oświatowej. Jednym z podstawowych kierunków na rok 2017/2018, czyli działaniem priorytetowym jest podniesienie jakości edukacji matematycznej, przyrodniczej i informatycznej.

Równocześnie Podstawa Programowa kładzie nacisk na rozwijanie kompetencji kluczowych. Definiowane są one jako połączenie wiedzy, umiejętności i postaw. Wskazaniem zapisu w punkcie trzecim jest rozwijanie kompetencji matematycznych i naukowo-technicznych.

Aby spełnić wyżej opisane wymogi należy stosować w szkole aktywne formy pracy oraz wycieczki i wyjścia, gdzie dzieci mogą doświadczać nowych treści poprzez bezpośrednie poznanie.

Działaniem realizującym tegoroczne priorytety była wycieczka edukacyjna do Centrum Nauki Leonardo da Vinci w Podzamczu koło Chęcin. Jest to wyjątkowe miejsce, gdzie uczniowie mogli przekonać się, że biologia, fizyka czy chemia to fascynujące dziedziny wiedzy. Dzieci zobaczyły niezwykłą interaktywną wystawę dedykowaną człowiekowi oraz procesom biologicznym zachodzącym w ludzkim organizmie. Wystawę uczniowie zwiedzali według schematu w następujących sekcjach:

  1. Oddychanie

  2. Krew i serce

  3. Praca mózgu

  4. Postawa ciała

  5. Odżywanie

  6. Umysł

  7. Sprawność fizyczna.

Zwiedzający mogli zobaczyć na własne oczy, jak oddychają płuca, obejrzeć swój szkielet na ekranie monitora oraz podejrzeć żyły, które znajdują się w dłoni.

Wystawa „Człowiek – niezwykła maszyna” dawała również możliwość sprawdzenia swojej sprawności umysłowej i fizycznej. Dzieci biegały według elektronicznej linii biegowej, oglądały się w lustrach wklęsłych i wypukłych, układały klocki logiczne, skakały lekko jak kot, grały w drewniane krążki, badały swój refleks w elektronicznej ściance, przeciągały dźwignię, jeździły na wózku. Wszystkie dzieci brały udział w warsztatach dydaktycznych. Poprzez doświadczenia i eksperymenty badały właściwości magnesów i kompasów. Poznały ich znaczenie dla życia człowieka.

Wycieczka do Centrum Nauki popularyzowała naukę wśród dzieci. Interaktywna wystawa przybliżyła uczniom mechanizmy zachodzące w ludzkim ciele. Nie była to jednak nudna, szkolna wiedza. To przedsięwzięcie edukacyjne spełniało wymogi państwa wobec szkół w zakresie realizacji priorytetów oraz zalecenia Parlamentu Europejskiego w sprawie realizacji kompetencji kluczowych w procesie uczenia się przez całe życie.

Wychowawcy klas 0-III