Temat dotyczący Światowego Dnia Dokarmiania Zwierząt został zainicjowany w czasie zajeć świetlicowych przez dwóch naszych uczniów: Krzysztofa Grzyba i Leona Baruchę.
Wszyscy uczniowie zachęceni przez wychowawcę oraz swoich kolegów pomalowali farbami i wycięli wydrukowane kolorowanki ze zwierzętami leśnymi, takimi jak: sarny, dziki, lisy, wilki i inne. A następnie stworzyli piękny plakat promujący dokarmianie zwierząt w okresie zimy.
Podczas zajęć uczniowie dowiedzieli się, że „dokarmianie” leśnych zwierząt nie jest wcale takie łatwe. Trzeba pamiętać, że można dokarmiać tylko w porozumieniu z leśniczym lub przedstawicielem koła łowieckiego. Osoby takie wskażą miejsca, gdzie można wyłożyć karmę. Trzeba zwrócić uwagę również na rodzaj dostarczanego pożywienia, ponieważ podanie niewłaściwej karmy może spowodować u zwierząt choroby, osłabienie organizmu, a nawet śmierć. Najważniejsze jest dokarmianie zwierzyny w warunkach ekstremalnych, które mogą zagrażać ich życiu. Nie powinno się tego robić podczas łagodnych zim, wtedy zwierzęta powinny radzić sobie same w zdobywaniu pokarmu. „Dokarmianie” jak sama nazwa wskazuje jest częściową pomocą zwierzętom w trudnych warunkach środowiskowych. Zwierzęta nie mogą „zapomnieć”, jak szuka się pokarmu samodzielnie w lesie. Wykładanie karmy ma zatrzymać jak najwięcej zwierzyny w lesie. Poszukujące jedzenia zwierzęta znacznie rzadziej wychodzą na pola uprawne, tym samym wyrządzając mniej szkód rolnikom.
Opracowanie: Marta Satro-Gryska