Zajęcia badawcze w terenie

Patrol Nr 18 po raz kolejny prowadził działania doświadczalno-badawcze w terenie przydzielonym do opieki. Głównym celem naszej wyprawy było badanie gleby. Pobraliśmy próbki z terenów łąki i lasu. Z wykorzystaniem kwasomierza określiliśmy odczyn gleby. Mieszając odpowiednią ilość odczynnika z próbką pochodzącą z łąki, wraz z upływem czasu, powstały roztwór zabarwił się na kolor zielony, a wartość pH wynosiła 7-7,5. Obojętny (lekko zasadowy) odczyn świadczy o glebie średnio urodzajnej z niewielką warstwą próchniczą. Badając glebę pochodzącą z obszaru lasu iglastego, wskazanie kwasomierza było w granicy pH 5, co dowodzi, że mieliśmy do czynienia z glebą kwaśną, mało urodzajną, ubogą w warstwę próchniczą. W takiej glebie mikroorganizmy glebowe są mało aktywne i bardzo powoli rozkładają martwe części roślin.
Pogoda była piękna, słoneczna, powietrze suche więc w drodze powrotnej przyklejaliśmy w głębi i na skraju lasu oraz przy ulicy Łódzkiej taśmy, które posłużą nam do określenia stopnia zanieczyszczenia powietrza na wybranych obszarach.
Pobraliśmy również próbki wody z przydrożnego rowu, ze strumyka płynącego w lesie oraz okresowego zbiornika na skraju lasu w sąsiedztwie łąki  z licznymi okazami skrętnicy , które posłużą nam do określenia jej właściwości w naszym szkolnym mini laboratorium.

M.Anioł