Jednym z priorytetowych zadań Patrolu nr 18 było określenie stopnia zanieczyszczenia powietrza na naszym terenie i obszarze do niego przylegającym. Prace badawcze polegały na obserwacji występujących porostów i porównaniu ich ze skalą porostową oraz na analizie czystości taśm wcześniej rozmieszczonych w wybranych punktach. Działania te pozwoliły nam opracować i wyciągnąć ważne wnioski.
Z naszych obserwacji wynika, że zanieczyszczenie powietrza dwutlenkiem siarki jest przestrzennie zróżnicowane na badanym terenie. Wzdłuż ulicy Łódzkiej ze względu na duży ruch samochodowy na korze drzew zauważyliśmy zielony nalot i pojedyncze porosty skorupiaste. Po wejściu na obszar w okolicy Nadleśnictwa i przy ulicy Hubalczyków porostów skorupiastych na pniach drzew było zdecydowanie więcej, pojawiały się również gatunki listkowate. Wchodząc w głąb lasu zaobserwowaliśmy, że porosty listkowate zajmują znaczne powierzchnie na pniach i gałęziach drzew, a także pojawiają się okazy porostów krzaczkowatych.
Analizując taśmy mogliśmy przekonać się, że najbardziej zanieczyszczona jest z okolicy ul. Łódzkiej, natomiast najmniej umieszczona w środku lasu.
Przeprowadzone badania i obserwacje potwierdziły nasze przypuszczenia, że na obrzeżach naszego terenu, szczególnie przy drogach o dużym natężeniu ruchu pojazdów, występuje znaczne zapylenie i skażenie powietrza dwutlenkiem siarki , natomiast na obszarze leśnym drzewa są naturalnym filtrem pochłaniającym zanieczyszczenia pyłowe i gazowe. Należy dbać o ekosystemy leśne i tereny zielone.
M.Anioł