Czy Wy wiecie? Czy Wy wiecie?
Nie wszystkie kraje na świecie Nowy Rok świętują dnia 1 stycznia. W Chinach to święto przypada na czas między 22 stycznia a 20 lutego. Od najdawniejszych czasów jest w Chinach najważniejszym świętem.Tradycyjnie trwa ono piętnaście dni i kończy się Świętem Latarni.
Słysząc tą informację nasza szkolna maskotka popędziła do swojej krawcowej Pani Basi z projektem nowego odzienia. Pani Basia zakasała rękawy i zaczęła szukać materiałów oraz mierzyć naszego Misia. Długość, szerokość, obwód....
Niestety okazało się, że nasz Misio troszkę, a nawet bardzo, przytył i materiału nie wystarczy na cały jego projekt. To go jednak nie zniechęciło i postanowił dodać do projektu pasek, dzięki któremu strój będzie utrzymywał się na miejscu.
W czasie czekania postanowił napisać krótką notatkę, jak w Chinach obchodzony jest Nowy Rok.
Przygotowania do tego święta rozpoczynają się już na początku ostatniego miesiąca starego roku. W ósmy dzień tego miesiąca cała rodzina przystępuje do generalnych porządków w domu, celem wygnania złych duchów. Tego dnia spożywa się tradycyjnie słodką zupę ryżową zwaną laba. Wieczorem 23 dnia urządzana jest suta wieczerza złożona ze słodkich dań. Najważniejszym dniem jest wigilia Nowego Roku. Od rana cała rodzina bierze udział w przygotowywaniu posiłków. Głównym daniem są pierożki jiaozi. W przeciwieństwie do Europejczyków Chińczycy spędzają Nowy Rok w domu i w gronie rodzinnym. W tym dniu wręcza się sobie nawzajem prezenty. Zazwyczaj są to świeże owoce, owoce w cukrze, ciastka, cukierki lub koperty z pieniędzmi. O zmroku na ulicach odbywają się pokazy sztucznych ogni i wybuchy petard. Następnie tradycyjnie zasiada się do wspólnej wieczerzy. Rodzina spędza czas przy stole do samego rana, rozmawiając i grając w różne gry. Następnego dnia odbywa się wspólne świętowanie na ulicach miasta, gdzie w towarzystwie muzyki i eksplozji petard oraz fajerwerków odbywają się tradycyjne tańce. Kulminacyjnym elementem świętowania jest korowód kilkudziesięciu osób niosących wyobrażenie smoka. Zabawy uliczne trwają do późnych godzin nocnych.
Miś Piątek przybrał chińskie szaty oraz udekorował wejście do szkoły. Namówił uczniów do pokolorowania królików (w Chinach 2023 r to rok królika) i rozdał im zimne ognie. W ten sposób razem z uczniami świetlicy świętował początek chińskiego roku królika.
Opracowanie: Marta Satro-Gryska, Katarzyna Komorowska