W poniedziałek 19 czerwca Pierwszaki wybrały się do Sobkowa do Zamku Rycerskiego położonego nad brzegiem Nidy. Na miejscu czekały na uczestników różne atrakcje m. in: zabawa z rycerzem, przejażdżka powozem po okolicy, oprowadzanie na koniu, pokaz sokolniczy, a na zakończenie smaczny poczęstunek z grilla. Pierwszaki miały okazję poznać historię zamku.
Zamek, a właściwie dwór obronny wzniesiony został w latach 1560-1570 na polecenie Stanisława Sobka z Sulejowa, który był kasztelanem bieleckim, starostą małopolskim oraz podskarbim wielkim koronnym. Posiadłość oryginalnie zamknięta była z czterech stron murem obronnym, a na rogach znajdowały się baszty. Zamek w Sobkowie często był niszczony, do dziś zachowały się jednak aż trzy baszty kryte drewnianymi dachami oraz spory fragment murów. Zamek spłonął między innymi podczas I Wojny Światowej, a po II Wojnie Światowej dzieła zniszczenia dopełnił PGR, który przejął zabudowania. Obiekt został częściowo zrekonstruowany i dzisiejszy wygląd zawdzięcza obecnym właścicielom, którzy nabyli go w roku 1997.
Uczniowie z zaciekawieniem wysłuchali ciekawych informacji, po czym udali się na dziedziniec, gdzie znajdują się ruiny pałacu wzniesionego około roku 1770 przez późniejszych właścicieli – Szaniawskich. Pałac zwrócony był fasadą ku rzece, dziś podziwiać możemy między innymi cztery jońskie kolumny. Pomiędzy rzeką, a ruinami pałacu znajduje się piękny ogród, w którym podziwialiśmy piękno otaczającej nas przyrody.
Mieliśmy również okazję przejechania się dawniejszą bryczką, zaprzęgniętą do koni i zobaczenia cudownej okolicy tego miejsca. Każdy z uczniów odbył także indywidualną lekcję jazdy konnej pod nadzorem wykwalifikowanych instruktorów.
To nie był koniec atrakcji! Dzieci uczestniczyły też w warsztatach lepienia z gliny, po których ulepione przez siebie wytwory zabrali na pamiątkę do domu.
Atrakcją dla uczniów oraz poszerzeniem wiedzy przyrodniczej był zorganizowany na dziedzińcu pokaz sokolniczy. Na dziedzińcu zamku znajdują się ptaki drapieżne, które karmione i wypuszczane są każdego dnia o godzinie 13:30. Mogliśmy obejrzeć okazałego myszołowa czy puchacza europejskiego. Ponadto oglądać można też tu inne zwierzęta, takie jak konie, kaczki, gęsi czy kozy.
Na zakończenie naszej wycieczki wszystkie dzieci uczestniczyły w poczęstunku zorganizowanym przez opiekunów Zamku. Wspólny poczęstunek był okazją do jeszcze lepszej integracji klas.
Katarzyna Trela-Źródłowska, Aleksandra Smal, Artur Zmyślny