Dzień Herbaty

W czwartek sale klas drugich  zmieniły się w małe herbaciarnię z różnym gatunkami tego napoju, a wszystko to za sprawą Dnia Herbaty, który obchodzony jest 15 grudnia (choć wiele krajów obchodzi go również 21 maja). 

Uczniowie poznali historię herbaty Najbardziej popularna opowiada o tym, jak odkrył ją mityczny Cesarz Shennong już w 2737 roku przed naszą erą. Legenda głosi, że Cesarz ze względów zdrowotnych pił wyłącznie gorącą wodę. Pewnego razu, gdy odpoczywał w ogrodzie, do jego garnuszka z wodą wpadło kilka liści nieznanego dotąd krzewu. Woda z dodatkiem nieznanych liści miała bardzo przyjemny aromat i smak. Początek herbaty w zachodniej Europie kojarzony jest z Holendrami, którzy jako pierwsi przywieźli ją do swojego kraju w połowie XVII wieku i przez blisko 50 lat byli jedynymi jej importerami w Europie. Około roku 1660 herbata trafiła do Anglii i zyskiwała tam coraz większą popularność. Na początku głównie wśród elit, a później stawała się coraz bardziej powszechna- stąd słynna angielska „popołudniowa herbatka- five o’clock- tea time”. W tej chwili herbata to drugi po czystej wodzie najczęściej spożywany napój na całym świecie.

Tego dnia drugoklasiści mieli okazję poznać wygląd i zapach różnych gatunków herbat liściastych (czarnej, zielonej, białej,), oraz porównać je z herbatami w saszetkach. Eksperymentowaliśmy w jakiej temperaturze zaparzają się poznane herbaty. Zorganizowaliśmy ceremoniał picia herbaty. Dowiedzieliśmy się jakie dodatki służą polepszeniu smaku tego znanego wszystkim napoju (cukier, miód, sok, cytryna).

Każdy mógł spróbować wybranego przez siebie naparu i przypomnieć sobie zasady savoir-vivre przy stole. 

Wspólna herbatka okazała się przysłowiowym strzałem w dziesiątkę.

 

Jolanta Marzec, Magdalena Suckert