Apel podsumowujący pracę SU

16 lutego odbył się apel Samorządu Uczniowskiego podsumowujący pierwszy semestr roku szkolnego.
Na wstępie Pani Agnieszka Jung przedstawiła uczniów z najwyższą średnią, później Pani Dyrektor Wiesława Ciszek wręczyła dyplomy uczniom miesiąca, następnie Pani Monika Graba omówiła wyniki współzawodnictwa klas.
Po tym mikrofon przejęła Laura Bętkowska i w skrócie przedstawiła działania SU oraz przypomniała plany na najbliższy czas.
Na koniec głos zabrała Pani Dyrektor, która powiedziała między innymi o tym, że cieszy się, że uczniowie osiągają coraz lepsze wyniki w nauce. Przypomniała też, że SU tworzą wszyscy uczniowie i tylko dzięki wspólnemu wysiłkowi można podnosić jakość pracy szkoły.

Poniżej zamieszczamy sprawozdanie z pracy SU:

Praca Samorządu Uczniowskiego w pierwszym semestrze roku szkolnym 2015/2016 rozpoczęła się od wyborów Zarządu Samorządu Uczniowskiego.

Tydzień przed wyborami kandydaci do Zarządu przeprowadzili kampanię wyborczą. Następnie 24.09.2014r. odbyły się wybory, w których największą ilość głosów kolejno otrzymały:

  • Laura Bętkowska - przewodnicząca,
  • Katarzyna Jaśkowska - zastępca przewodniczącego,
  • Kornelia Oleś - sekretarz
  • Filip Piechota - skarbnik.

 

Rolę opiekunów SU pełniły p. Monika Graba i p. Agnieszka Jung.

Pierwszym działaniem Zarządu SU było opracowanie planu pracy SU na rok szkolny 2015/2016.

W dniu 29.09.2015 r. SU wraz z opiekunami spotkał się z panią dyrektor Wiesławą Ciszek oraz panią wicedyrektor Barbarą Gołdyś-Biziorek. Podczas rozmowy, uczniowie przedstawili plan pracy i propozycje działań w roku szkolnym 2015/2016.

Następnie utworzono sekcje SU. Po konsultacji z uczniami i nauczycielami powstały:

  1. sekcja współzawodnictwa międzyklasowego – opiekunowie: M. Graba, A. Trzmielewska,
  2. sekcja obsługi sprzętu – opiekun: P. Czarnecki,
  3. sekcja promocji szkoły – opiekun: A. Jung,
  4. sekcja wolontariatu – opiekun A. Jung,
  5. sekcja współpracy z biblioteką – opiekun A. Zioło,
  6. sekcja porządkowa – opiekunowie: A. Baran, P. Czarnecki,
  7. sekcja dekoracyjnej B. Grzybek, D. Wyspiańska.

 

W dniu 06.10.2015 r. odbył się też pierwszy apel Samorządu Uczniowskiego, w trakcie którego Zarząd przedstawił plan działań na rok szkolny 20015/16.

We wrześniu uczennice Kornelia Oleś, Laura Bętkowska i Katarzyna Jaśkowska uczestniczyły w obradach Młodzieżowej Rady Miasta.

30 września 2015r. odbyła się wycieczka integracyjna do Oblęgorka, w trakcie której zaplanowano zwiedzanie Muzeum Henryka Sienkiewicza oraz ognisko.

14 października w dniu Edukacji Narodowej uczniowie klas pierwszych wstąpili w szeregi uczniów gimnazjum podczas oficjalnego ślubowania.

22 października podczas wywiadówek Laura Bętkowska przedstawiła plan działań SU rodzicom.

Z okazji Halloween ogłosiliśmy konkurs na najstraszniejszą dynię, którego zwycięzcą został Marek Żelazek.

W dniu 28. 10. 2015r. wszyscy gimnazjaliści wraz z wychowawcami udali się na Cmentarz Stary w Kielcach, by zapalić znicze i złożyć kwiaty pod pomnikiem „Hubala” oraz na grobach nieznanych żołnierzy.

2 listopada wolontariusze z naszej szkoły wzięli udział w kweście na cmentarzu zorganizowanej przez Stowarzyszenie Ochrony Dziedzictwa Narodowego na rzecz ratowania najcenniejszych pomników i rzeźb znajdujących się przede wszystkim na kieleckim Cmentarzu Starym. W akcji wzięli udział: Olga Zapała, Dominika Lopart, Natalia Wrębiakowska, Roksana Zięba, Julia Wach, Anna Kniaź, Weronika Adach i Anna Madej.

25 listopada z okazji Dnia pluszowego misia przyłączyliśmy się do akcji fundacji Mam marzenie, w ramach której zebraliśmy nowe maskotki i przekazaliśmy je dzieciom – pacjentom oddziału onkologicznego w Kielcach. W tym dniu odbyła się także dyskoteka andrzejkowa, na którą zostali zaproszeni uczniowie klas 6 ze Szkoły Podstawowej nr 5 im. Stefana Artwińskiego w Kielcach.

Wzięliśmy udział w ogólnopolskiej akcji Góra Grosza, której celem jest pozyskiwanie funduszy na pomoc dzieciom wychowującym się poza własną rodziną. Od 26 listopada do 4 grudnia uzbieraliśmy 87,50zł.

8 grudnia z okazji mikołajek gimnazjaliści wybrali się do kina na film „Listy do M 2”.

Olga Zapała, Dominika Lopart, Julia Gołuch i Roksana Zięba dwukrotnie 9 października i 18 grudnia brały udział w akcji charytatywnej fundacji Dziewczynka z zapałkami, która wspiera dzieci z rodzin najuboższych. Uczennice pomagały pakować zakupy w sklepie E. Leclerk.

Wzorem ubiegłego roku w grudniu zorganizowaliśmy akcję, której celem było przygotowanie paczek dla dzieci wychowujących się w rodzinach zastępczych. Jedna klasa robiła paczkę dla jednego dziecka. Do działania przyłączyli się szóstoklasiści ze Szkoły Podstawowej nr 5. Prezenty 21 grudnia p. Agnieszka Jung dostarczyła do Ośrodka Rodzinnej Pieczy Zastępczej w Kielcach. Stamtąd trafiły one do ośmiorga dzieci wybranych wcześniej przez koordynatora Pieczy Zastępczej dzieci.

Z okazji świąt SU przygotował życzenia oraz stroiki dla dyrekcji szkoły.

W zorganizowanym konkursie na najładniejszy świąteczny wystrój sal lekcyjnych klasy otrzymały następujące miejsca:

  • 1 miejsce – kl.- III a
  • 2 miejsce – kl. – I a
  • 3 miejsce – kl.  – II b

    

W dniu 13. 01. 2016r. odbyła się w naszym gimnazjum dyskoteka karnawałowa, w której ponownie mogli uczestniczyć uczniowie klas szóstych SP nr 5.

Prócz powyżej wymienionych działań kontynuowane były cykliczne akcje z ubiegłego roku, tj.:

  •  „Szczęśliwy numer” – codziennie wybrane osoby losują numer, a uczniowie widniejący pod nim w dzienniku nie są w tym dniu pytani;
  • „Dzień Niepytki” – raz w miesiącu uczniowie mają szansę uniknąć pytania. I tak, 30 października należało przywdziać strój z okazji Halloween, 25 listopada zabrać do szkoły pluszowego misia, 4 grudnia przebrać się za Mikołaja lub anioła.
  • Współzawodnictwo klas – po każdym miesiącu sekcja współzawodnictwa pod opieką p. Moniki Graby i p. Anny Trzmielewskiej podsumowuje działania uczniów poszczególnych klas. W punktacji pod uwagę brane są: nieobecności, spóźnienia, ilość zebranych nakrętek i baterii oraz doraźne akcje np. konkurs na najładniejszy świąteczny wystrój sal.
  • „Uczeń miesiąca” – wychowawcy klasy co miesiąc wybierają uczniów, którzy swym zachowaniem oraz stosunkiem do obowiązków szkolnych zasługują na wyróżnienie. Najlepsi uczniowie otrzymują dyplom, dodatkowe 10 punktów z zachowania oraz bon na „Dzień Niepytki”.
  • Opieka nad dwoma gablotami na drugim piętrze oraz przygotowanie tablicy prezentującej uczniów z najwyższymi średnimi ocen z poszczególnych klas.

 

Przez cały semestr zbieraliśmy plastikowe nakrętki oraz baterie.

Ukazały się 3 numery gazetki szkolnej „Z życia 13”, która zmieniła swoją postać z papierowej na elektroniczną i jest udostępniana na stronie internetowej szkoły.

Wszystkie działania SU promowane są na stronie internetowej szkoły lub profilu na Facebooku.

A. J.