Banksy - głos tych, których nikt nie słucha.

  W dniu 09.01.2026 r., uczniowie naszej szkoły mieli okazję uczestniczyć w happeningu Banksy - głos tych, których nikt nie słucha.

  Happening  został zorganizowany, aby uwrażliwić młodzież  na burzliwe wydarzenia społeczne, a także zwrócić ich uwagę na niespokojne czasy, w których przyszło nam żyć.

  Artystą, który porusza te tematy jest brytyjski malarz street artu ukrywający się pod pseudonimem  Banksy. 

  Poprzez swoje prace graffiti, twórca sprzeciwia się wojnie, rasizmowi, niesprawiedliwości społecznej oraz wrzechobecnemu konsumpcjonizmowi. Celem Banksiego  jest skłonienie do refleksji nad otaczającymi nas problemami współczesnego świata. Jego obrazy  można zobaczyć na całym świecie, szczególnie jednak wymowne są w tych państwach, gdzie trwa wojna, np. w Izraelu czy na Ukrainie.

   Dziś uczniowie przenieśli się na londyńskie ulice, gdzie znajduje się najwięcej graffiti Banksiego - do Jerozolimy i na Ukrainę. Poznali najpopularniejsze dzieła artysty, jego biografię oraz historię powstania jego najbardziej znanych dzieł : Dziewczynka z balonikiem , Flower Bomber , Borodyanka czy Dove of Peace.

  Podczas happeningu okazało się też, że mamy naszego szkolnego artystę, który uwieńczył dzisiejsze wydarzenie dwoma dziełami: w bibliotece powstało graffiti obrazujące szczura- rapera, a na świetlicy pojawił się wizerunek dziewczynki z czerwonym balonikiem.

   Happening  bardzo spodobał się uczniom. Nasza młodzież wykazała się zarówno wiedzą ogólną, jak i dobrą znajomością języka angielskiego. 

  Takie interdyscyplinarne zajęcia, jak to o Banksym, sprzyjają rozwijaniu kompetencji kluczowych, takich jak nauka języka angielskiego poprzez praktykę, służą głębszemu zrozumieniu tematów społecznych przez młodych ludzi czy też rozwijaniu umiejętności krytycznego myślenia i samodzielnej interpretacji otaczającej nas rzeczywistości.                                                    

 A. Jung  D. Wyspiańska  A. Zioło